close
تبلیغات در اینترنت
کربن ( Carbon )

خوش آمدید!

به سایت سایت شیمی کاربردی دانشگاه گلستان خوش آمدید.

آخرین ارسال های انجمن

کربن عنصری غیرفلزی است که از قبل از تاریخ شناخته شده است از سوختن مواد ارگانیکی در صورت وجود اکسیژن به مقدار کافی ، تولید می شود . آخرین آلوتروپ کربن ، به نام فلورنس Fullerenes ، در دهه 1980 به وسیله بمباران مولکولی تولید شد . دهها میلیون ترکیب کربنی که بسیاری از آنها حیاتی هستند وجود دارند ، ترکیبات کربنی اهمیت اقتصادی فراوانی دارند ( جزء اصلی ترکیبات هیدرو کربنی هستند )این عنصر همچنین در خورشید ، ستارگان و جو بسیاری از سیارات وجود دارد . در برخی از متئوریتها الماسهای میکروسکوپی دیده شده است . در جو زمین هم یافت می شود ، محلول در ترکیبات آبی می باشد ، ترکیب اصلی سنگهای کربناته ( سنگ آهک ، دولومیت ومرمر ) می باشد . از ترکیب کربن و هیدروژن زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی بدست می آید . 

کربن به صورت وسیعی در طبیعت پراکنده شده است. این عنصر به وفور در خورشید ستاره ها، ستاره های دنباله دار و در اتمسفر بیشتر سیاره ها یافت می شود. 
الماس طبیعی در کیمبرلیتها ، ستونهای آتشفشانی قدیمی در جنوب آفریقا و آرکانساس یافت می شود. حدود 30 درصد از کل کاربردهای الماس در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. 
کربن در طبیعت به صورت سه آلوتروپ یافت می شود: گرافیت، الماس و فولرین. گرافیت یکی از نرمترین مواد در طبیعت و الماس یکی از سخترین آنها می باشد. 

گرافیت به دو فرم می تواند وجود داشته باشد آلفا و بتا. این دو فرم دارای خصوصیات فیزیکی یکسان ولی ساختار بلوری متفاوت هستند. 30 درصد از گرافیت در طبیعت به فرم بتا و بقیه آن به فرم آلفا یافت می شود. فرم آلفا گرافیت با ساختار بلوری هگزاگونال می باشد این دو فرم آلفا و بتا می توانند با حرارت 1000 درجه سانتیگراد به هم تبدیل شوند. 
ترکیبات 
کربن در طبیعت به صورت اکسید در اتمسفر زمین و به صورت محلول در آبهای طبیعی یافت می شود. یکی از عناصر اصلی در ترکیب کربنات کلسیم و منیزیم و آهن ، زغال سنگ، نفت و گازهای طبیعی به خصوص هیدروکربناتها ، کربن می باشد. 
کربن در بین دیگر عناصر دارای ترکیبات مختلفی است و به طور وسیعی در طبیعت پراکنده شده است. 

 

 

نمایی از کربن در طبیعت

 

اثرات کربن در سلامتي انسان:

کربن اثرات سمي کمي دارد. اطلاعاتي که درباره تاثير کربن برسلامت انسان بيان ميشود درباره کربن سياهرنگ است نه درباره عنصر شيميايي کربن. تنفس کربن سياه به طور موقتي و دائم سبب آسيبهاي ريوي و قلبي ميشود. 
در کارگراني که به توليد کربن سياه ميپردازند، بيماري Pneumoconiosis مشاهده شده است. همچنين کربن سياه سبب مشکلات پوستي مانند سوختن فوليکولهاي مو و ليزين مخاط دهان ميشود. 
کربن سياه خاصيت سرطانزايي دارد. کربن سياه در ليست آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC) در گروه 3 قرار دارد (اين عنصر در انسان باعث بيماري سرطان نميشود). 
کربن 14 يکي از انواع راديونوکليدها ميباشد و در آزمايشهاي اتمسفري تسليحات هسته اي که در سال 1945، در آمريکا آغاز شد و در سال 1980 در چين به پايان رسيد، به کار برده شد. کربن 14 جزء راديونوکليدهاي با عمرهاي طولاني که محسوب ميشود و باعث افزايش خطر سرطان طي دهه ها و قرنها شده است. کربن 14 ميتواند از جفت عبور کند و در سلولهاي پيوندي جنين وارد ميشود و بنابراين جنين را تحت خطر سرطان قرار ميدهد.

اثرات زيست محيطي کربن:

تاکنون اثرات منفي از کربن در محيط زيست گزارش نشده است. 

تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در تجزیه: 

اسپکترومتر جرمی ، میکروسکوپ ، کرماتوگرافی مایع و گازی ، اشعه x ، جذب اتمی ، مادون قرمز ، کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا و اسپکترومتر نشری 

 

خواص فیزیکی و شیمیایی عنصر کربن :

عدد اتمی:6
جرم اتمی: 12.011
نقطه ذوب : C°3550 
نقطه جوش : C°3806
شعاع اتمی : pm 77
ظرفیت: 2,4
رنگ: مشکی 
حالت استاندارد: جامد
نام گروه: 14 
انرژی یونیزاسیون : Kj/mol 1086.5
شکل الکترونی: 1s2 2s22p2 
الکترونگاتیوی: 2.55 
حالت اکسیداسیون: 2, 4, -4
دانسیته: 2.26
گرمای تبخیر : Kj/mol 355.8
مقاومت الکتریکی : Ohm m 1.37×10- 5
گرمای ویژه: J/g Ko 0.710
دوره تناوبی:2

شماره سطح انرژی : 2
انرژی اولیه : 2
انرژی ثانویه : 4
درجه اشتعال : در حالت جامد قابل اشتعال 
شماره ایزوتوپ : 3
ایزوتوپ : 
ایزوتوپ نیمه عمر 
C-11 20.3 دقیقه 
C-12 پایدار
C-13 پایدار
C-14 5730.0 سال
C-15 2.5 ثانیه 

اشکال دیگر : 

هیدرید کربن CH4
کلرید کربن CCl4
دی اکسید کربن و مونوکسید کربن CO CO2


منابع :

نفت ، گاز طبیعی و زغال 

کاربرد :

ترکیب اصلی چرخه حیات است که بدون آن حیات ممکن نیست . کاربرد مهم اقتصادی کربن در تشکیل هیدرو کربنها بویژه گاز متان و نفت خام میباشد . کربن به عنوان برقگیر در راکتورهای هسته ای به کار می رود . گرافیت شکل دیگری از کربن است که به همراه رس در ساخت مداد به کار می رود الماسها کربن خالص هستند که زیبای و اهمیت بی نظیری دارند و به عنوان جواهر به کار می روند . از ترکیب کربن با آهن فولاد بدست می آید .داروهای زغالی در پزشکی برای جذب سم از دستگاه گوارش بکار می روند . همچنین در صنایع استیل و فیلترها نیز کاربرد دارد . 

روش شناسایی:

GR :Gravimetry
VOL:Volumetry
 

درباره : عناصر جدول تناوبی ,
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب
برچسب ها : کربن , عنصر کربن , تصویر کربن , عکس کربن , تصویر عنصر کربن , C , Carbon , فلورنس , Fullerenes , گرافیت , الماس , فولرین , نمایی از کربن در طبیعت , اثرات کربن در سلامتي انسان , بيماري Pneumoconiosis , اثرات زيست محيطي کربن , خواص فیزیکی و شیمیایی عنصر کربن , عدد اتمی کربن , جرم اتمی کربن , نقطه ذوب کربن , نقطه جوش کربن , شعاع اتمی کربن , ظرفیت کربن , رنگ کربن , حالت استاندارد کربن , نام گروه کربن , انرژی یونیزاسیون کربن , شکل الکترونی کربن , الکترونگاتیوی کربن , حالت اکسیداسیون کربن , دانسیته کربن , گرمای تبخیر کربن , مقاومت الکتریکی کربن , گرمای ویژه کربن , دوره تناوبی کربن , انرژی اولیه کربن , انرژی ثانویه کربن , درجه اشتعال کربن , شماره ایزوتوپ کربن , ایزوتوپ کربن , C-12 , C-13 , c-14 , c-15 , اشکال دیگر کربن , هیدرید کربن , CH4 , کلرید کربن , CCl4 , CO , CO2 , دی اکسید کربن , مونوکسید کربن , منابع کربن , کاربرد کربن , روش شناسایی کربن ,
بازدید : 1378
تاریخ : جمعه 06 مرداد 1391 زمان : 13:59 | نویسنده : وحید میردار وطن | نظرات ()

ارسال نظر برای این مطلب

این نظر توسط محمدرضا در تاریخ 1395/7/15 و 13:39 دقیقه ارسال شده است

باجازه من درخواست کپی مطالب رادارم ومطالب را کپی خواهم کرد.
باتشکر

این نظر توسط لیندا در تاریخ 1392/11/14 و 14:37 دقیقه ارسال شده است

شکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره سایت
ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكنندگان عزیز، این سایت متعلق به هیچ سازمانی نمیباشد و هدف از تشکیل این سایت گردآوری اطلاعات پایه و مورد نیاز برای دانشجویان رشته شیمی کاربردی می باشد . پست الکترونیک سایت برای برقراری ارتباط omid.alaedin@hotmail.com منتظر نظرات و انتقاد های شما هستیم .
آمار سایت
آمار مطالب
کل مطالب : 800
کل نظرات : 992
آمار کاربران
تعداد اعضا : 11002

کاربران آنلاین

آمار بازدید
بازدید امروز : 411
باردید دیروز : 2,469
گوگل امروز : 2
گوگل دیروز : 91
بازدید هفته : 15,380
بازدید ماه : 41,992
بازدید سال : 488,701
بازدید کلی : 7,965,065
اطلاعات کاربری

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
موضوعات
شیمی
مطالب پربازدید
جستجو

کدهای اختصاصی
پشتیبانی
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : Enterweb.ir